1 Nejdůležitější chyba, které se musíte vyhnout, když vás bolí záda

V tomto článku bych ráda zdůraznila zásadní maličkosti, kterým se může vyvarovat opravdu každý. Proč dávat bolesti zad ještě důvod k většímu zhoršování?

Zrovna nedávno se mi stalo, že mi volala známá, která mi říká:

“Jitko, prosím tě, nemohla bys mi už konečně pomoc, protože mě ty záda asi tak před týdnem chytli a já už týden ležím, odpočívám a nic se neděje, je to vlastně ještě horší. Budu muset na neschopenku…” 

Tuto zásadní chybu dělá drtivá většina z nás - DLOUHODOBÉ LEŽENÍ, ODPOČINEK.

Otázkou tedy je, proč se bolesti zad zhoršují právě ležením? Když vás chytne bolest zad, pravděpodobně i vy si řeknete: "Musím si lehnout, odpočinout, nemůžu se ani hnout." A tak následuje klasický postup - postel, gauč. Nebo eventuelně zvládáte práci u počítače, kde dlouhodobě sedíte. Ale tím se dostáváte do tzv. AKUTNÍ FÁZE.

Akutní fáze (kdy odpočíváte) by měla trvat jeden, dva a maximálně tři dny! V tu dobu, když ležíte, si totiž přihoršujete. Velkým strašákem je, že někdo je na neschopence i několik týdnů někdy dokonce měsíců! Hned vám vysvětlím, proč. Když ležíte nebo dlouhodobě sedíte, tak se páteř dostane do značné statiky. Co to znamená?

Obratle mají mezi sebou prostor, který se nazývá meziobratlová ploténka. Ploténka nemá žádnou cévu, nemá tím pádem výživu. Má tendenci jít dovnitř - ven - dovnitř - ven. A nasávat živiny dokáže ploténa pouze tehdy, když se hýbete.  Když jste ve statice (ležíte), tak se vůbec nic neděje a ploténka “vysychá.” Tudíž, když nic neděláme, obratle nasednou na sebe - ploténka se vyhřezne, dráždí na nerv a problém je na světě. 

⚠️ Když budete dlouhodobě ležet, odpočívat, tak vám to rozhodně neprospěje.
Statika ( ležení či dlouhodobé sezení) vám vlastně velmi ubližují, protože nedochází k žádné výživě a nedochází ani k prokrvení v oblasti svalů kolem páteře.

Odpočinek v akutní fázi je samozřejmě na místě, protože zrealxujete - vypnete a snížíte svalové napětí, ale po dvou, maximálně třech dnech se to pro to vaše tělo stává nepříjemné. Tomu se chceme rozhodně vyvarovat!

Co tedy dělat, abychom jen tak neleželi? 

Jednoznačně už v leže na zádech začít se středem těla a korigovat si tělo pomocí dechu, žádné závratné cviky.

  1. Obyčejným dechem dokážete prokrvit celou oblast svalů kolem páteře a proces uzdravení se zkrátí.
  2. V období těch tří dnů v leže na zádech, bychom měli začít pracovat se středem těla - začít střed těla korigovat. 
  3. Střed těla nám pomáhá aktivovat horní a dolní polovinu těla, a to hlavně přes zmiňovaný DECH. Aktivujete břišní svaly, které vám uvolní napětí v celém těle. 

To je základ úspěchu. A navíc předcházíte problémům s vadným držením těla.

Shrnutí na závěr:

✅ Neležet dlouho, pokud vás chytnou záda. Maximálně 3 dny.

✅ Už během prvních 3 dnů akutní fáze začněte dechovým cvičením  v leže na zádech. V klidu se středem těla, tak abychom aktivovaly břišní svaly pomocí dechu, a abychom se dostali do správného držení těla. 

Dech je základní stavební kámen a následně je potřeba vše spojit v tzv. DECHOVOU VLNU. Jednotlivé dechy do určitých oblastí se propojí a dochází k maximálnímu uvolnění. Dechovou vlnu ukazuji v online kurzu Zdravá záda za 30 dní. Je to skvělý, komplexní kurz, který vám ukáže komplexní cviky, jak můžete i vy žít bez bolesti zad.

Mgr. Jitka Hipčová, fyzioterapeutka